דוגמאות למבד"קים - מבדקי קצונה בצה"ל

להלן דוגמאות לשאלות בנושאים נפוצים במבדקי הקצונה:

שאלות השלמת משפטים לדוגמא

במבחן זה, יציגו בפניכם התחלה של משפט, ויהיה עליכם להשלימו. במבחן זה אין תשובה נכונה או לא נכונה, אך כל תשובה שתענו מעידה עליכם דבר מה, וומסייעת לפסיכולוג ללמוד עליכם. על כן, חשוב להבין היטב מה מצופה מכם במבחן זה וכיצד מומלץ להגיב להיגדים מסוימים, על מנת לא ליצור רושם מוטעה.

משפטים לדוגמא:

  • הילד הכין את שיעורי הבית כאשר_______
  • אישה טובה היא אישה_________
  • אנשים מצפים ממני ל___________

בערכת ההכנה של מכון נועם, תוכלו למצוא הסבר תיאורטי כיצד להתמודד עם מבחן זה ומגוון דוגמאות המציגות את תשובותיהם של נבדקים שונים ואת חוות הדעת של הפסיכולוגים על תשובות אלה. כמו כן, ניתן להגיע למשרדי מכון נועם בחיפה או בתל אביב להדרכה אישית עם מדריך מקצועי שיעבור אתכם על כל השאלות במבד"קים.

מבחן TAT - כתיבת תיאור תמונה

במבחן זה תוצג בפניכם בכל פעם תמונה. תתבקשו לכתוב סיפור קצר המתאר את התמונה המוצגת בפניכם. לסיפור שתבחרו לספר משמעות עצומה, והוא עשוי להשפיע על הקבלה שלכם לקורס הקצינים. פעמים רבות, יתייחס הפסיכולוג בריאיון האישי לאחד הסיפורים שכתבתם. התמונות שיוצגו בפניכם, לא תמיד יהיו ברורות ולעתים אף יופיעו בהן סיטואציות לא פשוטות.

בהתמודדות עם מבחן תיאור תמונה מומלץ לתאר מציאות ריאלית ולא לנסות לייפות את התמונה בתיאור שמח וורוד שאינו מתאים לה. כשמתארים את התמונה רצוי להתחיל בתיאור הבעיה האמיתית שלדעת הכותב קיימת בתמונה ולהמשיך בתיאור דרך התמודדות אפשרית.

בערכת ההכנה של מכון נועם לקצונה, תוכלו לראות דוגמאות לתמונות שעשויות להופיע במבחן, ומגוון סיפורים לדוגמה שכתבו נבדקים ותגובות הפסיכולוגים לסיפורים אלה. כך תוכלו להסיק מה מומלץ לעשות, ומה עלול להיות לכם לרועץ. כמובן שניתן להגיע אלינו למכון, ולתרגל מראש את ההתמודדות עם התמונות שיופיעו במיונים לקצונה.

מבחן אישיות ממוחשב (שאלון 300)

במבחן זה יופיעו בפניכם היגדים שונים ועליכם יהיה לדרג באיזו מידה אתם מסכימים עם ההיגד שמוצג בסולם של 1 עד 7. גם במבחן זה אין תשובות נכונות או לא נכונות אך דפוס מסוים של תשובות עשוי להעיד עליכם יותר ממה שהייתם משערים.

בערכת ההכנה של מכון נועם, מבחן מלא הכולל 215 היגדים להתנסות. בתום המבחן, תפיק עבורכם המערכת דו"ח ממוחשב בו תקבלו את הדירוג שלכם במגוון תכונות ומאפיינים אישיותיים שונים בהשוואה לנבחנים אחרים.

מבחן השלמת תגובות בסיטואציות שונות - דילמות פיקודיות

במבחן זה, תופיע על המסך סיטואציה מחיי היומיום של קצינים שונים בצה"ל. בכל פעם יופיע סרטון קצר המציג את הסיטואציה, ועליכם יהיה לבחור, מתוך 5 אפשרויות מוצעות, כיצד הייתם מגיבים.

לדוגמא: עשויה להופיע בפניכם סיטואציה שבה אתם רואים חייל משליך לכלוך בשטח הבסיס, ליד שלט המורה לשמור על הניקיון. לאחר מכן, יוצגו בפניכם 5 אפשרויות ותוכלו לבחור כיצד הייתם מתמודדים עם המצב: מתעלמים וממשיכים ללכת, עוצרים את החייל ומעירים לו בעדינות, עוצרים את החייל ולוקחים אותו לבירור אצל מפקד הבסיס, מגישים עליו תלונה או מעלים אותו למשפט.

ככל שתשאפו למצוא פתרון לבעיה, ותבטאו שיקול דעת ומערכתיות בתשובה שתבחרו, תזכו בהערכה חיובית. לעומת זאת ככל שהתגובה תהייה תוקפנית או מסתגרת, היא תוערך באופן שלילי.

בהכנה אישית במכון נועם, תוכלו להתמודד עם מגוון סיטואציות לדוגמא ולקבל הסבר מקיף ממדריך שישב אתכם באופן אישי ויענה על כל השאלות.

אפשר לעזור לך? סימן שאלה
אפשר לעזור לך?
או מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם:
-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.
מעוניינים בפרטים נוספים?
צרו קשר

Vהשאירו פרטים או התקשרו: 03-5377361

-
הטופס נשלח בהצלחה. נציגינו ייצרו איתך קשר בקרוב.
הייתה בעיה בשליחת הטופס. אנא נסו שנית.